pl en

Wystawa „Czwarty wymiar rzeźby, Retrospektywa Moniki Osieckiej”

Wystawa „Czwarty wymiar rzeźby, Retrospektywa Moniki Osieckiej” związana z 20-leciem pracy twórczej artystki w Galerii van Rij.

Czas trwania wystawy: 22 maja 2015 – 31 lipca czerwca 2015 (codziennie od 9.00 – 17.00)
Wernisaż wystawy: 22 maja 2015 godz. 14.00
Miejsce: Galeria van Rij Stara manufaktura porcelany, ul. Sandomierska 243, Ćmielów

Wystawa będzie miała miejsce w postindustrialnej przestrzeni starej manufaktury porcelany, gdzie mieści się Galeria sztuki współczesnej van Rij.
W 2015 roku do grona światowej klasy artystów, których prace prezentowane są Galerii van Rij została zaproszona urodzona we Włoszech, polska rzeźbiarka Monika Osiecka.
Podczas wydarzenia zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt rzeźb z brązu, alabastru i fragmentów lustra, głównie aktów kobiecych i rzeźb abstrakcyjnych, ukazanych w kontekście tekstów z jej książki pt. „Fragmenty Lustra” zaprezentowanych na planszach aranżujących wystawę. Właśnie te teksty proponować będą odbiorcy „czwarty wymiar” rzeźb, czyli spojrzenie na nie z perspektywy twórcy. Na wystawie pokazane będą również wybrane rysunki oraz zdjęcia.
Wypowiedzi Moniki Osieckiej są autorskim, intymnym komentarzem do rzeźb, zapisem czasu ich tworzenia i artystycznych poszukiwań, mają bardzo autentyczną, często poetycką formę notatek na gorąco, co może dać widzowi nowy wgląd i perspektywę patrzenia na gotowe artefakty.
W surowych wnętrzach galerii, w kontekście wybranych tekstów z książki, odwiedzający wystawę będą mieli niepowtarzalną okazję konfrontacji własnych wrażeń z przeżywaniem tych prac przez ich autorkę

 

Monika Osiecka

Rzeźbiarka i pisarka, absolwentka warszawskiej ASP, Pracowni Rzeźby Grzegorza Kowalskiego, w której  w 1994 r. obroniła dyplom. Do rzeźby dochodziła poprzez fascynacje kulturą Włoch oraz Iranu, gdzie spędziła dzieciństwo i wczesną młodość. Urodzona w Mediolanie, studiowała filologię perską oraz włoską na Uniwersytecie Warszawskim, aby następnie je rzucić i podjąć studia na ASP. Tworzy akty kobiece i rzeźbę abstrakcyjną. Materiałem z wyboru jest  kamień, w którym pracuje na międzynarodowych sympozjach rzeźbiarskich w całej Europie.

W 2011 roku napisała książkę pt.: “Fragmenty Lustra”. Poetycka forma i niezwykła intymność tej autobiograficznej narracji dają rzadki w literaturze polskiej zapis twórczej samoświadomości i kobiecego doświadczenia.

W 2014 wygrała konkurs francuskiego Departamentu Orne na monumentalną rzeźbę pokoju, upamiętniającą zwycięską bitwę Generała Stanisława Maczka o wzgórze Montormel, odsłoniętą na Montormel podczas uroczystych obchodów zakończenia bitwy o Normandię.

 

Katarzyna Rij – kurator wystawy

KONTAKT

Galeria Van Rij

email: kr@galeria-rij.com

telefon: +48 604 442 703

adres główny: ul. Sandomierska 243, Ćmielów, (stara manufaktura porcelany Świt Ćmielów)

Filia: ul. Morsztynowska 1, Kraków (nowa lokalizacja)

telefon: +48 792 04 77 66 

Na skróty

copyright van rij. Wszelkie prawa zastrzeżone.