dorobku związanego z manufakturą AS Ćmielów zagraniczna publiczność na możliwość podziwiać
porcelanę, rzeźby i obrazy. Kuratorem wystawy jest Katarzyna Rij. Wystawa potrwa od 23 stycznia 2018 – 9 marca 2018 roku.
Celem wystawy pt.: „Porcelánové sochy” (tłum. Porcelanowe rzeźby) jest zaprezentowanie unikatowej w skali światowej stylistyki polskiej manufaktury AS Ćmielów oraz jej najlepszego projektanta – artysty, rzeźbiarza Lubomira Tomaszewskiego.
Porcelanowe wzornictwo wyróżniają najlepsze projekty tworzone przez wiele pokoleń artystów, twórców i ludzi z ogromną pasją. Z biegiem lat, po wielu upadkach i wzlotach, jest ono kontynuowane przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów Adama Spały – 12. właściciela fabryki i święci triumfy na salonach świata.
Na wystawie prezentowane są zarówno projekty z lat 60. XX wieku jak również te zaprojektowane po czasie transformacji własnościowej. Ma to pokazać odbiorcom, że styl i linia charakterystyczna dla dawnej fabryki Świt Ćmielów jest wciąż kontynuowana. Fabryka AS Ćmielów nie zamyka się jednak stylistycznie na nowe wzornictwo i wprowadza nowe, zaskakujące formy, które różnią się od ćmielowskich „pikasów” i takie eksponaty pojawią się także w Bratysławie.
Postacią łączącą całą wystawę jest polsko-amerykański artysta Lubomir Tomaszewski, który miał ogromy wkład w tworzenie polskiej rzeźby kameralnej lat 50. i 60. XX wieku, a później, mieszkając już w USA, tworzący obrazy „ogniem malowane”
i rzeźby wielkogabarytowe. Wybrane prace profesora również pojawią się w Instytucie Polskim w Braysławie.
Wystawie będzie towarzyszyć wykład do przyszłych absolwentów bratysławskiej szkoły plastycznej, na którym Katarzyna Rij – kurator wystawy, omówi fenomen „wielkiej czwórki” projektantów z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie i opowie o wznowieniu produkcji najlepszego wzornictwa przemysłowego przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów. Podczas prezentacji poruszone zostaną kwestie odpowiedniego podejścia do projektowania przedmiotów życia codziennego i patrzenia nie tylko na ich funkcjonalność – co jest oczywiście rzeczą nadrzędną, ale również na ich walor estetyczny.
IP Polskim Instytucie w Bratysławie (Námestie SNP 486/27, 811 01 Bratislava – Staré Mesto). Gorąco zapraszamy.
email: kr@galeria-rij.com
telefon: +48 604 442 703
adres główny: ul. Sandomierska 243, Ćmielów, (stara manufaktura porcelany Świt Ćmielów)
Filia: ul. Starowiślna 64, Kraków (nowa lokalizacja)
telefon: +48 792 04 77 66