pl en

Tamara Berdowska, laureatka nagrody Jacksona Pollocka

z wystawą w Galerii van Rij

 

19 listopada odbędzie się wernisaż wystawy sztuki Tamary Berdowskiej – „Rytm”

 

W postindustrialnej przestrzeni starej malarni porcelany w Ćmielowie, śladami nowojorskich galerii z dolnego Manhattanu, w halach fabrycznych zaprezentowane zostaną op-artowe abstrakcje geometryczne Tamary Berdowskiej. Przygotowania do ekspozycji trwały ponad dwa lata. Na wystawie pokazane zostanie kilkadziesiąt dzieł przygotowanych specjalnie na to wydarzenie, w tym najbardziej charakterystyczne dzieła z cyklu „Bezsenność”. W halach dawnej malarni porcelany miłośnicy sztuki będą mogli obejrzeć również popularne w ostatnim czasie obiekty i rysunki przestrzenne. Były one w zeszłym roku prezentowane w Berlinie na stoisku Galerii van Rij podczas Targów Sztuki Art Position, gdzie zachwyciły berlińską publiczność. Kuratorka wystawy, Katarzyna Rij, pokazuje również starsze prace Tamary Berdowskiej, pochodzące z kolekcji Fundacji Art and Design LT, która jest organizatorem wydarzenia, oraz z kolekcji prywatnych z kraju i z zagranicy.
W 2000 roku Tamara Berdowska otrzymała stypendium Fundacji Jacksona Pollocka, znajdując się tym samym w gronie najwybitniejszych światowych nazwisk w sztuce. Wielokrotnie uczestniczyła w sympozjach dla artystów tworzących w nurcie abstrakcji geometrycznej, organizowanych przez teoretyczkę i historyczkę sztuki Bożenę Kowalską. Prace Tamary Berdowskiej znajdują się w jednej z największych kolekcji sztuki abstrakcyjnej należącej do niemieckiego kolekcjonera Grauwinkela Siegfrieda, są częścią Peter C. Ruppert Collection w Museum im Kulturspeicher w Würzburgu, należą do zbiorów polskich, zagranicznych oraz kolekcji muzealnych.

Jakie są obrazy Berdowskiej ?

Twórczość Tamary Berdowskiej nie opisuje rzeczywistości, jedynie pośrednio czerpiąc inspirację z otaczającego świata. Hipnotyzujące dzieła, w których najważniejszą rolę odgrywa wyobraźnia artystki, są jej własnym malarskim zapisem odczuć i myśli. Nie oparte o czysto matematyczne wyliczenia abstrakcje geometryczne Berdowskiej, powstają jako intuicyjne “projekcje jej umysłu” uchwycone na moment przed zaśnięciem. Rodzą się na granicy snu i jawy. Sam zaś proces twórczy, jak podkreśla artystka, to swego rodzaju trans, mantra rytmicznie powtarzanych geometrycznych form, która odrywa nas od rzeczywistości.
Błękity i gama szarości dzieł Tamary Berdowskiej są hipnotyzujące. Pozwalają czerpać czystą przyjemność z rytmicznie falujących płaszczyzn, które z premedytacją nie dążą do  perfekcji. W niektórych zestawieniach kolorystycznych delikatność obrazów przeplata się z niepokojem, a wrażenie „niewygody” koncepcyjnej nie pozwala pozostać obojętnym wobec jej prac. Obrazy zapadają głęboko w nas, pozostając w pamięci długo po tym, gdy nie mamy już z nimi styczności. 
Tamara Berdowska to pochodząca z Rzeszowa, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych z pracowni prof. Janiny Kraupe-Świderskiej. 
O tym, że chce poświęcić się sztuce wiedziała od zawsze. W przekonaniu tym wspierała ją niezmiennie babcia. W najcięższych chwilach, będących meandrami życia osobistego i artystycznego, nawet przez moment nie pomyślała, aby porzucić sztukę. Dziś, prywatnie jej wielką miłością poza sztuką są zwierzęta. Kiedy nie maluje, czas poświęca właśnie im… z małymi przerwami na koncerty punkowe. Z mężem, również artystą, zajmującym się rzeźbą, tworzy wyjątkowy dom pełen miłości dla zwierząt. O swoim pełnym ekscentrycznych doświadczeń i ekscytacji życiu opowiada z pasją twórczymi, która w sztuce odnalazła sposób na życie.
Po latach ciężkiej pracy Tamara Berdowska zdobyła uznanie w środowisku międzynarodowym, gdzie dziś jej dzieła są jednymi z najbardziej pożądanych wśród prac niefiguratywnych. Sukces nie zmienił jej podejścia do życia. Tyle tylko, że kolejka oczekujących na jej prace jest długa, a dzieła na aukcjach biją kolejne rekordy. 
Zapraszamy na wystawę niezwykłej kobiety, wielce utalentowanej artystki.  

Wystawa twórczości Tamary Berdowskiej “Rytm” w Galerii van Rij potrwa do 24 stycznia 2023 roku. 

Otwarta będzie codziennie w godzinach 9.00 – 16.00. Zwiedzanie z przewodnikiem o pełnych godzinach.

 

Kuratorka wystawy: Katarzyna Rij

Koordynatorka wystawy: Gabriela Wrona

Organizatorzy i partnerzy wystawy:

Galeria van Rij, Fundacja Art and Design Lubomir Tomaszewski

Patron Honorowy:

Marszałek Województwa Świetokrzyskiego

Patronat:

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

Patroni medialni: Artinfo, Contemporary Lynx, RMF Classic, Glamour, Art Monitor, Fabryka Porcelany AS Ćmielów, Viva!, Fragile, Presto, Niezła Sztuka, Label, Wyborcza,pl, Elle Decoration, Rynek i Sztuka

Miejsce wystawy:

Galeria van Rij

Sandomierska 243, Ćmielów

 

Uroczysty wernisaż z obecnością Tamary Berdowskiej:

 19.11.2022, godz. 16.00 

(wstęp bezpłatny; konieczne jest zapisanie się do udziału w otwarciu – kr@galeria-rij.com)

 

 

 

Zachęcamy także do zapoznania się z twórczością i biografią Artystki 

KONTAKT

Galeria Van Rij

email: kr@galeria-rij.com

telefon: +48 604 442 703

adres główny: ul. Sandomierska 243, Ćmielów, (stara manufaktura porcelany Świt Ćmielów)

Filia: ul. Starowiślna 64, Kraków (nowa lokalizacja)

telefon: +48 792 04 77 66 

Na skróty

copyright van rij. Wszelkie prawa zastrzeżone.