pl en

Wernisaż wystawy Tamary Berdowskiej w Galerii van Rij 👏👏👏

Niezwykłe abstrakcyjne prace Tamary Berdowskiej w niezwykłej przestrzeni Galerii van Rij.

Dziękujemy i bardzo cieszymy się z tak ciepłego przyjęcia wystawy „Rytm”. Ekspozycja prac Tamary Berdowskiej tworzy niecodzienną atmosferę. To czystość i bezinteresowność dzieł w duchu Bauhausu, geometria prac harmonizująca z surowością industrialnych wnętrz.

Pragniemy szczególnie podziękować Artystce za przybycie na wernisaż wystawy, niezwykle miłe rozmowy i wprowadzenie nas w świat swojej twórczości 💙🖤🤍

Serdecznie dziękujemy także licznie przybyłym gościom, kolekcjonerom oraz patronom wydarzenia:
Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Fabryce Porcelany AS Ćmielów, Artinfo, Contemporary Lynx, RMF Classic, Glamour, Art Monitor, Viva!, Fragile, Presto, Niezła Sztuka, Label, Wyborcza.pl, Elle Decoration, Rynek i Sztuka.

Wystawę „RYTM” Tamary Berdowskiej oglądać można jeszcze do 24 stycznia 2023 roku. Serdecznie zapraszamy!

 

Część prac prezentowanych na wystawie Tamary Berdowskiej „Rytm” dostępna jest w ofercie Galerii van Rij.

W postindustrialnej przestrzeni starej malarni porcelany w Ćmielowie, śladami nowojorskich galerii z dolnego Manhattanu, w halach fabrycznych zaprezentowane zostały op-artowe abstrakcje geometryczne Tamary Berdowskiej. Przygotowania do ekspozycji trwały ponad dwa lata. Na wystawie pokazane zostało kilkadziesiąt dzieł przygotowanych specjalnie na to wydarzenie, w tym najbardziej charakterystyczne dzieła z cyklu „Bezsenność”. W halach dawnej malarni porcelany miłośnicy sztuki mogą obejrzeć również popularne w ostatnim czasie obiekty i rysunki przestrzenne. Były one w zeszłym roku prezentowane w Berlinie na stoisku Galerii van Rij podczas Targów Sztuki Art Position, gdzie zachwyciły berlińską publiczność. Kuratorka wystawy, Katarzyna Rij, pokazała również starsze prace Tamary Berdowskiej, pochodzące z kolekcji Fundacji Art and Design LT, która jest organizatorem wydarzenia, oraz z kolekcji prywatnych z kraju i z zagranicy.

 

Jakie są obrazy Berdowskiej ?
Twórczość Tamary Berdowskiej nie opisuje rzeczywistości, jedynie pośrednio czerpiąc inspirację z otaczającego świata. Hipnotyzujące dzieła, w których najważniejszą rolę odgrywa wyobraźnia artystki, są jej własnym malarskim zapisem odczuć i myśli. Nie oparte o czysto matematyczne wyliczenia abstrakcje geometryczne Berdowskiej, powstają jako intuicyjne “projekcje jej umysłu” uchwycone na moment przed zaśnięciem. Rodzą się na granicy snu i jawy. Sam zaś proces twórczy, jak podkreśla artystka, to swego rodzaju trans, mantra rytmicznie powtarzanych geometrycznych form, która odrywa nas od rzeczywistości.

 

Tamara Berdowska to pochodząca z Rzeszowa, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych z pracowni prof. Janiny Kraupe-Świderskiej. Jest laureatką prestiżowego stypendium Fundacji Pollock-Krasner. Jej prace znajdują się w jednej z największych kolekcji sztuki abstrakcyjnej należącej do niemieckiego kolekcjonera Grauwinkela Siegfrieda, są częścią Peter C. Ruppert Collection w Museum im Kulturspeicher w Würzburgu, należą do zbiorów polskich, zagranicznych oraz kolekcji muzealnych.

O tym, że chce poświęcić się sztuce wiedziała od zawsze. Prywatnie jej wielką miłością poza sztuką są zwierzęta. Kiedy nie maluje, czas poświęca właśnie im… z małymi przerwami na koncerty punkowe. Z mężem, również artystą, zajmującym się rzeźbą, tworzy wyjątkowy dom pełen miłości dla zwierząt. O swoim pełnym ekscentrycznych doświadczeń i ekscytacji życiu opowiada z pasją twórczymi, która w sztuce odnalazła sposób na życie.

Po latach ciężkiej pracy Tamara Berdowska zdobyła uznanie w środowisku międzynarodowym, gdzie dziś jej dzieła są jednymi z najbardziej pożądanych wśród prac niefiguratywnych. Sukces nie zmienił jej podejścia do życia. Tyle tylko, że kolejka oczekujących na jej prace jest długa, a dzieła na aukcjach biją kolejne rekordy.

 

Kuratorka wystawy: Katarzyna Rij
Koordynatorka wystawy: Gabriela Wrona

Organizatorzy i partnerzy wystawy:

Galeria van Rij, Fundacja Art and Design Lubomir Tomaszewski

Patron Honorowy:

Marszałek Województwa Świetokrzyskiego

Patronat:

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie

Patroni medialni: Artinfo, Contemporary Lynx, RMF Classic, Glamour, Art Monitor, Fabryka Porcelany AS Ćmielów, Viva!, Fragile, Presto, Niezła Sztuka, Label, Wyborcza,pl, Elle Decoration, Rynek i Sztuka

Wernisaż wystawy "RYTM"

KONTAKT

Galeria Van Rij

email: kr@galeria-rij.com

telefon: +48 604 442 703

adres główny: ul. Sandomierska 243, Ćmielów, (stara manufaktura porcelany Świt Ćmielów)

Filia: ul. Starowiślna 64, Kraków (nowa lokalizacja)

telefon: +48 792 04 77 66 

Na skróty

copyright van rij. Wszelkie prawa zastrzeżone.