pl en

Wojciech Kopczyński

Wojciech Kopczyński (ur. 1955) – polski artysta sztuk wizualnych, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Przez lata związany z pracownią prof. Jana Pamuły na Wydziale Malarstwa. Dr hab. prof. ASP.

W twórczości Wojciecha Kopczyńskiego dominuje rysunek i malarstwo. Jego prace przybierają często niemal formę obiektów, w których artysta nie ogranicza się do wykorzystywania jedynie środków czysto malarskich. Do tworzenia prac używa różnego rodzaju połączonych ze sobą materiałów, które razem tworzą wyjątkową złożoną teksturę, często sytuowaną pomiędzy tradycyjnie definiowanym obrazem i płaskorzeźbą

Dzieła Wojciecha Kopczyńskiego to język malarskich przedstawień zredukowany do pojedynczych znaków i symboli, w których artysta wyraża swoją twórczą indywidualność. Charakterystyczny dla Wojciecha Kopczyńskiego brunatny, ciemny koloryt prac podkreśla pesymistyczny, niemal apokaliptyczny obraz rzeczywistości, dominujący całą jego twórczość, w którym człowiek skazany jest na tragiczny los.

Wojciech Kopczyński jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Uhonorowany został Srebrnym Krzyżem Zasługi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (2016). Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą, a jego dzieła pokazywane były niejednokrotnie na indywidualnych ekspozycjach m. in we Włoszech, Niemczech, Francji czy Stanach Zjednoczonych. Prace Wojciecha Kopczyńskiego znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Barcelonie, Muzeum „Espace de Goya” w Bordeaux, Muzeum Sztuki Polskiej w Chicago, a także w zbiorach prywatnych m. in w USA, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

KONTAKT

Galeria Van Rij

email: kr@galeria-rij.com

telefon: +48 604 442 703

adres główny: ul. Sandomierska 243, Ćmielów, (stara manufaktura porcelany Świt Ćmielów)

Filia: ul. Morsztynowska 1, Kraków (nowa lokalizacja)

telefon: +48 792 04 77 66 

Na skróty

copyright van rij. Wszelkie prawa zastrzeżone.