pl en

Wizyta w Muzeum Susch

Wizyta w Muzeum Susch

Obowiązkowy punkt – must visit na kulturalnej mapie Europy. Miejsce fascynujące, pełne pasji i miłości do sztuki. Stworzone przez kolekcjonerkę i wizjonerkę Grażynę Kulczyk.  W szwajcarskim Susch, pół godziny od Sankt Moritz i tyleż samo od Davos można przepaść w świecie sztuki. Znajduje się tam Muzeum Susch, które zwiedza się z zapartym tchem, szczególnie gdy oprowadza po nim sama założycielka, Pani Grażyna Kulczyk. Widoczny w jej oku błysk i pasja tworzenia pozwalają zrozumieć jak powstało to wyjątkowe miejsce. Kolekcjonerka i bizneswoman przystosowała do pokazywania swoich bogatych zbiorów budynki średniowiecznego opactwa i browaru, znajdujące się w urokliwym otoczeniu szwajcarskiej doliny Engadyna, uzyskując półtora tysiąca metrów kwadratowych powierzchni.

W muzeum można oglądać pracę min. Magdaleny Abakanowicz, Mirosława Bałki czy Piotra Uklańskiego. Zwiedzanie muzeum ułatwia świetnie przygotowana aplikacja dostępna na telefon, dzięki której na wyciągniecie ręki można czerpać wiedzę o eksponowanych dziełach, opracowaną dla nas przez historyków sztuki. Miłośników przyrody zachwyci jedna z sal, w której po kamiennej ścianie spływa naturalne górskie źródełko.

W Muzeum Susch prezentowane są również instalacje site-specific. Do 6 grudnia 2020 otwarta jest nowa wystawa czasowa – „Evelyne Axell: Body Double”.

Polecam wszystkim gorąco wyjazd do Szwajcarii i odwiedzenie Muzeum Susch. Doskonała kolekcja Grażyny Kulczyk prezentowana w nowoczesnej, świetnie zaprojektowanej przestrzeni, znajdującej się w otoczeniu alpejskiej przyrody, na długo pozostaje w pamięci.

 

https://www.muzeumsusch.ch/

 

 

KONTAKT

Galeria Van Rij

email: kr@galeria-rij.com

telefon: +48 604 442 703

adres główny: ul. Sandomierska 243, Ćmielów, (stara manufaktura porcelany Świt Ćmielów)

Filia: ul. Morsztynowska 1, Kraków (nowa lokalizacja)

telefon: +48 792 04 77 66 

Na skróty

copyright van rij. Wszelkie prawa zastrzeżone.