pl en

Rogério Timóteo

Rogério Timóteo to rzeźbiarz urodzony w Sintrze, w Portugalii, w 1967 roku.

Interesował się rzeźbą od najmłodszych lat, a pięcioletnie studia pod kierunkiem Mestre Anjosa otworzyły jego horyzonty na sztukę rzeźby. Aby wesprzeć ten proces, zapisał się na studia New Marble Technology w Vila Viçosa. Uczęszczał także na kurs rysunku z żywego modela prowadzony przez Stowarzyszenie Sztuk Pięknych w Lizbonie. Obecnie mieszka i pracuje w Sintrze.

Jego prace wystawiano na ponad 40 wystawach indywidualnych i około 300 zbiorowych. Są częścią prywatnych kolekcji w Portugalii i za granicą.

Artysta urodził się w regionie słynącym z wydobycia i przetwarzania marmuru, który w naturalny sposób stał się jego preferowanym materiałem rzeźbiarskim, co jednakże nie wyklucza prób z nowymi materiałami i technikami, jak brąz czy żywica.

Rozwinął swój własny język artystyczny, którego głównym elementem jest ludzkie ciało. Interesuje go przedstawianie ciała w sposób ponadczasowy, a jednocześnie możliwy do rozpoznania i odbierania przez widzów w sposób nie wymagający dodatkowych informacji.

Woli pozostawać na polu przedstawiania ludzkiej postaci, ponieważ ten temat stanowi dla niego ciągłe wyzwanie. Ciągle odkrywa nowe szczegóły zagadnienia tak, jakby były tajemnicą. „Od pewnego momentu język, którego się uczymy, ewoluuje i staje się autonomiczny, to chciałbym osiągnąć, a czuję, że jestem dopiero na początku. Wszystko co robiłem do tej pory było przygotowaniem, do tego co dopiero stworzę.”

Rogério Timóteo

KONTAKT

Galeria Van Rij

email: kr@galeria-rij.com

telefon: +48 604 442 703

adres główny: ul. Sandomierska 243, Ćmielów, (stara manufaktura porcelany Świt Ćmielów)

Filia: ul. Morsztynowska 1, Kraków (nowa lokalizacja)

telefon: +48 792 04 77 66 

Na skróty

copyright van rij. Wszelkie prawa zastrzeżone.