pl en

Polski rynek sztuki 2020 i wyniki I Aukcji Sztuki Współczensj Domu Aukcyjnego Van Rij

Rok 2020 przyniósł wiele zmian, które dotknęły niemal każdej dziedziny życia. Wydarzenia ubiegłych miesięcy nie były obojętne dla sektora kultury, który został zmuszony do zamknięcia muzeów i galerii sztuki lub przeniesienia zbiorów i wystaw do rzeczywistości wirtualnej. W obliczu pandemii niepewna wydawała się także przyszłość polskiego rynku sztuki, który w ostatnich latach odnosił znaczące wzrosty sprzedaży aukcyjnych.

Portal Artinfo, od lat monitorujący zmiany na polskim rynku aukcyjnym, analizując ubiegły rok podkreśla, iż jest to kolejny raz z rzędu, kiedy odnotowywany jest wzrost obrotów. Polski rynek sztuki osiągnął 380 mln złotych, czyli niemal o 30 procent więcej w porównaniu z rokiem 2019. Jak podkreśla Rafał Kamecki, prezes portalu:  „[…] sprzedaż dzieł sztuki nie tylko nie wyhamowała, ale przeciwnie – byliśmy świadkami kolejnych rekordów cenowych”. W 2020 roku za rekordowe kwoty zostały sprzedane dzieła sztuki dawnej (obrazy Jacka Malczewskiego czy portret autorstwa Jana Matejki), jak i współczesnej (m. in Wojciecha Fangora, Romana Opałki, Tamary Łempickiej). Pandemia wymusiła przeniesienie do sieci znacznej części aukcji, które dotychczas odbywały się stacjonarnie. Mimo to rynek sztuki był nadal silny i prężnie się rozwijał (szczegółowe dane na portalu Artinfo.pl).

Rok 2020 był szczególny także i dla Galerii Van Rij. W czwartym kwartale, 10 grudnia, po raz pierwszy zorganizowaliśmy własną aukcję sztuki współczesnej.  Dom Aukcyjny Van Rij prezentował kolekcję składającą się z dzieł znanych polskich i zagranicznych artystów, w szczególności twórców, z którymi współpracujemy od lat – Rafała Olbińskiego, Natalii Olbińskiej, Pawła Orłowskiego, Moniki Osieckiej, Tomasza Sętowskiego, Erwiny Ziomkowskiej i Rogério Timóteo. W naszym katalogu aukcyjnym pojawiły się także prace m. in Adama Bakalarza, Józefa Wilkonia, Tadeusza Dominika, Jana Dobkowskiego czy Zdzisława Beksińskiego. Z uwagi na panujące obostrzenia aukcja mogła odbyć się jedynie online, mimo to cieszyła się sporym zainteresowaniem. Wylicytowane zostały 44 prace, czyli ponad połowa obiektów z naszego katalogu (dostępny do pobrania w wersji pdf). Bardzo cieszymy się z zainteresowania i zaufania jakie otrzymaliśmy stawiając pierwsze kroki na polskim rynku aukcyjnym.

Zachęceni sukcesem Pierwszej Aukcji Domu Aukcyjnego Van Rij, planujemy kolejną w czwartym kwartale 2021 roku, na którą już teraz serdecznie zapraszamy!

 

PRZYJMUJEMY PRACE NA AUKCJĘ

Jeśli chcesz dzielić z nami kolejny sukces, zgłoś prace do sprzedania (na adres: kr@galeria-rij@me.com).

KONTAKT

Galeria Van Rij

email: kr@galeria-rij.com

telefon: +48 604 442 703

adres główny: ul. Sandomierska 243, Ćmielów, (stara manufaktura porcelany Świt Ćmielów)

Filia: ul. Morsztynowska 1, Kraków (nowa lokalizacja)

telefon: +48 792 04 77 66 

Na skróty

copyright van rij. Wszelkie prawa zastrzeżone.