Projekt Artystyczny „BOTY”, jest wynikiem kilkunastu lat poszukiwań i pracy twórczej rzeźbiarza Pawła Orłowskiego. W przestrzeniach miejskich już niedługo staną monumentalne rzeźby z metalu, wykonane w charakterystycznym dla Orłowskiego, zgeometryzowanym stylu lowpoly. Na lata 2023-2025, we współpracy z kuratorką Katarzyną Rij, zaplanowano cykl plenerowych wystaw w przestrzeni miast Europy. Premierowy, a tym samym najistotniejszy pokaz „Pink BOT” odbędzie się w Łodzi, na terenie Manufaktury, dawnej fabryki przędzy Izraela Poznańskiego, gdzie dziś mieszają się przestrzenie komercyjna i historyczna. Mieszczą się tam też Muzeum Fabryki oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MS2, co nadaje projektowi wyjątkowy charakter.
Łódzka odsłona projektu „Boty” – „Pink BOT” – to instalacja złożona z siedmiu różowych olbrzymów, która w swoich kuratorskich i artystycznych założeniach ma poruszyć dwa problemy obecne w dyskursie społecznym. Z jednej strony „Pink BOT”, jak i cały projekt „BOTY” ma za zadanie oswajać nas z futurystyczną wizją obecnej rzeczywistości, z drugiej zaś, łódzka wystawa ma na celu zwrócenie uwagi na problem nierówności płci oraz promowanie szacunku między nimi.
Projekt „BOTY” Pawła Orłowskiego, w kontekście rozwoju technologii, stanowi refleksję na temat jej wpływu na życie jednostki, jak i całego społeczeństwa. Założeniem projektu jest prowokowanie do dyskusji o relacji między człowiekiem a maszyną, a także roli technologii w kształtowaniu naszych przekonań, stereotypów, wzorców kulturowych, norm moralnych, czy też prawodawstwa.
Jednocześnie sama instalacja jest próbą połączenia tradycyjnej sztuki z nowoczesnością. Stworzenie różowych gigantów było możliwe jedynie z wykorzystaniem narzędzi najnowszej technologii, ale także ich prezentacja w przestrzeni miejskiej wykorzystywać będzie techniki cyfrowe, takie jak wirtualna rzeczywistość, augmented reality, czy mapping.
Premierowy pokaz pierwszej ekspozycji z serii „BOTÓW”, łódzki „Pink BOT” , odniesie się także do idei „no gender” zakładającej, że płeć nie powinna determinować cech, ról czy zachowań, które często nadawane są kobietom i mężczyznom przez wzorce kulturowe i patriarchalne społeczeństwo.
Tożsamość płciowa powinna być postrzegana w sposób bardziej elastyczny i otwarty, a role i oczekiwania społeczne powinny być przypisywane jednostkom w sposób indywidualny, co pozwoli na zmniejszenie nierówności między płciami i przyczyni się do budowania bardziej tolerancyjnego i zróżnicowanego społeczeństwa. Projekt ma na celu wskazanie, że równość między płciami jest ważna dla rozwoju społecznego i kulturalnego oraz dla budowania szacunku wobec innych ludzi.
„BOTY” Pawła Orłowskiego już niebawem staną w centrum przestrzeni miejskiej, a ich prezentacja ma być pretekstem do interakcji z otoczeniem. Wyróżniając się na tle miejskiego krajobrazu będą zaproszeniem publiczności do rozmowy i refleksji, a bezinteresowny kontekst miejsc ich prezentacji to także podkreślenie, że sztuka może być narzędziem do rozwoju społecznego i kulturalnego.
email: kr@galeria-rij.com
telefon: +48 604 442 703
adres główny: ul. Sandomierska 243, Ćmielów, (stara manufaktura porcelany Świt Ćmielów)
Filia: ul. Morsztynowska 1, Kraków (nowa lokalizacja)
telefon: +48 792 04 77 66