pl en

O Galerii van Rij

 

Galeria van Rij funkcjonuje na polskim rynku sztuki współczesnej jako jedna z największych prywatnych przestrzeni sztuki, zajmuje ponad 300 m² postindustrialnej przestrzeni starej malarni porcelany w Ćmielowie. Ma na swoim koncie znaczący sukces – działalność rozpoczęła inaugurując największą w Europie wystawę prac doskonałego artysty i designera,  Lubomira Tomaszewskiego. 

Galeria van Rij oferuje szeroki wybór obrazów i rzeźb światowej sławy polsko-amerykańskiego artysty Lubomira Tomaszewskiego (1923-2018), który w 1966 roku wyjechał na stałe do Stanów Zjednoczonych. Nowy Jork stał się dla niego drogą do wolności artystycznej i sławy. Unikatowe rzeźby i obrazy tworzone ogniem i dymem przyniosły mu liczne grono kolekcjonerów, wśród których znajdują się takie nazwiska jak Carter, Rockefeller, Marston czy Rosenmund Calles. Kolekcjonerom oferujemy również olejne i akrylowe obrazy wybitnego surrealisty, Rafała Olbińskiego, któremu Nowy Jork również otworzył drzwi do sławy. W Galerii van Rij odbyła się pierwsza wspólna wystawa Rafała Olbińskiego i jego córki Natalii Olbiński, której prace są dostępne ofercie. 

Galeria prowadzona jest przez historyczkę sztuki, marszandkę i kuratorkę wystaw Katarzynę Rij. Dzięki profesjonalnemu przygotowaniu i doskonałej znajomości rynku sztuki pomagamy w budowaniu kolekcji jako potencjału inwestycyjnego. Jesteśmy otwarci na współpracę z instytucjami publicznymi, funduszami inwestycyjnymi, bankami, firmami oraz osobami prywatnymi. Galeria van Rij prowadzi również działalność wydawniczą oraz wystawienniczą w postindustrialnej przestrzeni starej fabryki porcelany w Ćmielowie. Jest także członkiem Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszadów Polskich oraz CINOA. 

W 2015 roku została otwarta filia galerii w Krakowie.

Przestrzeń Galerii van Rij w Ćmielowie

Siedziba Galerii van Rij w Krakowie

Cele, misje i bliskie nam wartości, które reprezentujemy poprzez działalność Galerii van Rij:

Galeria Van Rij reprezentuje polskich i zagranicznych artystów, których prace łączą tradycję z nowoczesnością, przedwojenne rzemiosło i design z trendami sztuki współczesnej. Galeria van Rij kładzie nacisk na nowoczesność i innowacyjność w sztuce. Współpracuje z artystami i artystkami, którzy eksperymentują z nowymi technikami i materiałami, a także odważnie podejmują tematy społeczne i kulturowe. Promujemy artystów, którzy eksplorują tematy związane z duchowością i naturą. Poszukujemy i wspieramy tych twórców, którzy w swojej sztuce poruszają tematy związane z bliskością natury i duchowością człowieka, takie jak np. mistycyzm, transcendencja, harmonia ze środowiskiem naturalnym, czy poszukiwanie wewnętrznego spokoju. Galeria van Rij współpracuje także z artystami, którzy są „lustrami społecznymi”, czyli tworzących sztukę, która odbija problemy i wyzwania społeczne, odważnie podejmujących tematy związane m. in z równością płci, dyskryminacją, różnicami społecznymi, czy problemami różnych grup mniejszościowych. Jako platforma dla takich artystów, Galeria zapewnia poparcie oraz szerszy zasięg ich sztuki. Galeria van Rij działa jako centrum artystyczne, organizuje różnego rodzaju inicjatywy edukacyjne i kulturalne, takie jak warsztaty, wykłady, czy wystawy tematyczne, zwiększające świadomość społeczną na temat duchowości, równości płci oraz różnego rodzaju innych zjawisk i problemów społecznych. To także miejsce dyskusji i spotkań, promujące dialog na temat tych kwestii.

KONTAKT

Galeria Van Rij

email: kr@galeria-rij.com

telefon: +48 604 442 703

adres główny: ul. Sandomierska 243, Ćmielów, (stara manufaktura porcelany Świt Ćmielów)

Filia: ul. Morsztynowska 1, Kraków (nowa lokalizacja)

telefon: +48 792 04 77 66 

Na skróty

copyright van rij. Wszelkie prawa zastrzeżone.