pl en
sztuka wspolczesna

O Galerii Van Rij

Galeria van Rij rekomenduje twórczość Lubomira Tomaszewskiego, jako artysty, uznanego, z ogromnym dorobkiem malarskim, rzeźbiarskim i designerskim. Bardziej jednak znanego w USA, w Polsce odkrywanego na nowo. (cyt. z jednego z wywiadów: „… w 1966 roku wyjechał on do Nowego Jorku, który stał się jako nowym domem, drogą do wolności artystycznej i sławy…”). Polecamy również obrazy i rysunki Rafała Olbińskiego, współpracującego z Galerią van Rij od 2018 roku, od czasu jego pierwszej wspólnej z córką wystawy. W naszej ofercie znajdują się również Prace Natalii Olbiński. 

Lubomir Tomaszewski (1923 – 2018)

Polsko-amerykański rzeźbiarz, malarz, designer. Absolwent warszawskiej ASP. W 1966 roku wyjechał na stałe do Stanów Zjednoczonych. Swoje pierwsze kroki w Nowym Jorku stawiał w poszukiwaniu wolności artystycznej. Niezwykłe miasto stało się dla niego drugim domem oraz okazało się drogą do sławy. W Polsce znany jest z projektów ćmielowskich porcelanowych figurek oraz będącego ikoną designu – serwisu Dorota (który ma swoje zaszczytne miejsce w Victoria i Albert Muzeum w Londynie). Tomaszewski tworzy obrazy w autorskiej technice “ognia i dymu” (tzw. Fire Paintings, Obrazy Ogniowe). Jego rzeźby, które powstają tylko w jednym egzemplarzu, kreuje łącząc naturalne elementy drewna i/lub skały ze szkłem lub metalem. Większość dzieł artysty znajduje się w kolekcjach prywatnych głównie w Stanach Zjednoczonych  jak choćby nowojorskiej Lawrence Rockefellera czy szwajcarskiej kolekcjonerki Margot Rosenmund Calles czy Jimmy Carter’a. Galeria van Rij pomaga w budowaniu kolekcji sztuki dzieł Lubomira Tomaszewskiego jako potencjału inwestycyjnego.

Od niedawna rzeźby i obrazy pojawiły się w Polsce za sprawą największej 

W EUROPIE stałej wystawy PRAC ARTYSTY – GALERIA VAN RIJ (KRAKOW, ĆMIELÓW)

www.galeria-rij.com (Ćmielów stara manufaktura porcelany Świt Ćmielów – stała ekspozycja czynne codziennie 9.00 – 17.00) T: 792 047 766

Kraków, Starowiślna 64 (pn. – pt. 10.00 – 18.00 ; sob. 10.00 – 15.00)

 Rafał Olbiński (1943)

Urodzony 21 lutego 1943 w Kielcach. Malarz, grafik i twórca plakatów oraz jeden z przedstawicieli tzw. polskiej szkoły plakatu. 

Syn Józefa i Janiny Chałupków, urodził się jako najstarszy z siedmiorga rodzeństwa. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Po szkole średniej podjął naukę na Politechnice Warszawskiej, którą ukończył w 1969, uzyskując dyplom na Wydziale Architektury. Po studiach zajął się grafiką, współpracując z czasopismem „Jazz Forum”, w którym pełnił funkcję redaktora graficznego. W 1981 wyjechał do Paryża, skąd rok później wyemigrował do Nowego Jorku. Powrót do kraju uniemożliwiło mu wprowadzenie przez władze komunistyczne w Polsce stanu wojennego. W 1985 podjął pracę jako wykładowca w nowojorskiej School of Visual Arts.

Prace Rafała Olbińskiego są eksponowane zarówno w licznych galeriach i muzeach, tj. Biblioteka Kongresu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Toyamie i Carnegie Foundation w Nowym Jorku, Muzeum Plakatu w Wilanowie. Są także gromadzone przez prywatnych kolekcjonerów na całym świecie. Rafał Olbiński prowadzi także współpracę z pismami, tj. „The New York Times”, „Newsweek”, „BusinessWeek” czy „Der Spiegel”. W Polsce zajmował się m.in. projektowaniem okładek płyt, np. Krzysztofa Klenczona Powiedz stary gdzieś ty był (Pronit SX 1614) i Breakoutu Żagiel Ziemi (Pronit SX 1821).Od 1997 do 2003 regularnie tworzył też okładki polskiego miesięcznika psychologicznego „Charaktery” i był współtwórcą wizerunku graficznego pisma.

Jego twórczość jest szeroko nagradzana na wielu konkursach międzynarodowych. W 1995 otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „New York City Capital of the World” – na plakat promujący Nowy Jork jako stolicę świata. W 1994 został laureatem tzw. Międzynarodowego Oskara za najbardziej niezapomniany plakat na świecie w konkursie „Prix Savignac” w Paryżu, a w 1976 pierwszej nagrody w konkursie Instytutu Praw Człowieka w Strasburgu. Do połowy lat 90. zgromadził około 100 nagród.

Postanowieniem z 24 kwietnia 2012, za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej, został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość uhonorowania odbyła się 3 maja 2012

KONTAKT

Galeria Van Rij

email: kr@galeria-rij.com

telefon: +48 604 442 703

adres główny: ul. Sandomierska 243, Ćmielów, (stara manufaktura porcelany Świt Ćmielów)

Filia: ul. Starowiślna 64, Kraków (nowa lokalizacja)

telefon: +48 792 04 77 66 

copyright 2020 van rij. Wszelkie prawa zastrzeżone.