pl en

Lubomir Tomaszewski (1923 -2018)

„Tomaszewski (…) jest utalentowanym weteranem rzeźby, który otwarcie czerpie z naturalnych elementów (…) Chociaż rzeźby Tomaszewskiego są efektowne i dynamiczne, to jego obrazy malowane ogniem, stworzone przez przypalanie, a nawet wypalanie dużych powierzchni papieru, przyćmiewają wszystko, co zostało zaprezentowane na tej silnie oddziałującej indywidualnej wystawie jego prac”.

„Art Speak Magazine”

 

„To wrażliwy człowiek obdarzony niezwykłą wyobraźnią, którego zmienny temperament i skłonność do rywalizacji sprawiają, że gładko przechodzi od głębokiego smutku do sielankowej radości, nastrojów, które znajdują niezwykłe i przepiękne odzwierciedlenie w jego zróżnicowanych dziełach”.

„Connecticut Magazine”

 

„(…) aby ułatwić spontaniczne rozumienie swych dzieł, odkrywa przed odbiorcą cały proces twórczy. Fragmenty natury – świeżo wykopane kamienie, zbutwiałe drewno, które pobudzają jego wyobraźnię – wykorzystuje w sposób dramatyczny”.

„Perspectives Magazine”

 

„Spośród jego dzieł najsilniej oddziałują te przedstawienia zwierząt i ptaków, w których widać napięcie, ruch lub brutalną siłę, coś, co zmaga się z grawitacją, aby utrzymać swą moc”.

„The New York Times”

 

„Tomaszewski został obdarzony taką wyobraźnią i wrażliwością, które pozwalają mu ‘spojrzeć’ w głąb kamieni czy drewna, które znajduje (…). Niewielu rzeźbiarzy od czasów Auguste’a Rodina umiało uwolnić ducha uwięzionego w kamieniu lub w innej nieożywionej materii. Lubomir Tomaszewski jest w tym zdecydowanie najlepszy”.

„King Street Chronicle Magazine”

 

„Mówiąc wprost, do tej pory nie spotkałem żadnego artysty, w którego rzeźbach skamieniałe drewno zostałoby wykorzystane z takim skutkiem i który tworzyłby biomorficzne formy balansujące między abstrakcją a realizmem z taką wyobraźnią i talentem”.

Henry Riseman, dyrektor New England Center for Contemporary Art

 

 

Lubomir Tomaszewski (1923-2018), portret z lat 50.

KONTAKT

Galeria Van Rij

email: kr@galeria-rij.com

telefon: +48 604 442 703

adres główny: ul. Sandomierska 243, Ćmielów, (stara manufaktura porcelany Świt Ćmielów)

Filia: ul. Morsztynowska 1, Kraków (nowa lokalizacja)

telefon: +48 792 04 77 66 

Na skróty

copyright van rij. Wszelkie prawa zastrzeżone.