Lubomir Tomaszewski
Urodzony w 1923 roku absolwent ASP. Student Politechniki Warszawskiej. To twórca nieprzeciętny, szukający własnej drogi, ambitny, dążący do tworzenia sztuki, jakiej nie tworzył nikt inny. Przedstawiciel eksperymentalnego realizmu. Wszechstronnie uzdolniony rzeźbiarz, malarz, designer. Zakochany w muzyce, naturze i uroku kobiet. Od matki odziedziczył niezwykłe zdolności humanistyczno-muzyczne, od ojca uzdolnienia techniczne i inżynierskie. Wyjątkowy splot genów sprawił, iż łącząc inżynieryjne podejście do natury i człowieka potrafi jednocześnie odkryć jego duszę. O tym, że jest artystą wiedział od zawsze. Nauczył się malować zanim zaczął mówić, a swój pierwszy rysunek realistyczny stworzył w wieku 2,5 lat. Koleje losu, sprawiły, że osiadł o okolicach Nowego Jorku – mieście, które okazało się jego nowym domem, drogą do wolności artystycznej i sławy. Na swoim koncie ma ponad sto pięćdziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych w całym świecie. Jego dzieła znajdują się w wielu znakomitych kolekcjach prywatnych np. nowojorskiego kolekcjonera sztuki Laurance’a Rockefellera czy szwajcarskiej kolekcjonerki Margot Rosenmund Calles czy też Jimmy Carter’a – byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Lubomir Tomaszewski tworzy równocześnie w trzech dziedzinach: rzeźbie, unikatowym malarstwie raz porcelanie artystycznej. Jako rzeźbiarz wykorzystuje gotowe fragmenty darowane przez naturę – kamień, kawałki drzewa, kory, łącząc je z metalem czy szkłem tworzy unikatowe figury zwierząt, postaci czy duchów leśnych. Jako malarz posługuje się nie pędzlem, lecz palnikiem. Technika malowania ogniem i dymem daje niezwykłe możliwości wyrazu: uzyskanie efektu lekkości i dynamizmu, ale i niezwykłą siłę wymowy. Takiej ekspresji nie można osiągnąć za pomocą żadnej farby. To, co urzeka w obrazach to eteryczność i moc, która przemawia do odbiorcy poruszając jego emocje. Tomaszewski swoją technikę doskonali już od ponad 20 lat.
Pracując nad porcelanowymi figurkami, profesor podchodzi do tematu z wielką pasją, traktując je jak małe pomniki. Wypracowując własny, unikatowy styl wierzy, że dzięki projektowaniu rzeźby kameralnej daje ludziom coś pięknego, o nowoczesnych kształtach, coś co wpływa na podniesienie poziomu estetycznego społeczeństwa. Przygodę z porcelanowymi figurkami rozpoczął pracując w IWP (Instytut Wzornictwa Przemysłowego) w latach 50. XX w.
Gruntowne wykształcenie Lubomira Tomaszewskiego, talent i niezwykła umiejętność obserwacji natury i sztuki współczesnej zainspirowały go do założenia międzynarodowego ruchu artystycznego. Jest duchowym ojcem i przewodnikiem, powstałej w 1994 roku, międzynarodowej grupy Emocjonalistów, którą tworzą malarze, rzeźbiarze, graficy, fotografowie czy nawet tancerze i muzycy.
The New York Times nazwał go „rzeźbiarzem ruchu”. Swoją twórczością Tomaszewski udowadnia, że sztuka popularna, niekoniecznie wysoce abstrakcyjna, cieszy ludzi przynosząc im radość, ale budzi i skrajnie inne emocje takie jak strach czy przerażenie. Dzięki umiejętności pokazania i wywołania emocji, jego prace znajdują miejsce w wielu muzeach i galeriach na całym świecie, a liczba miłośników jego rzeźb i obrazów stale rośnie.
Zmarł w 2018 roku w Stanach Zjednoczonych.
email: kr@galeria-rij.com
telefon: +48 604 442 703
adres główny: ul. Sandomierska 243, Ćmielów, (stara manufaktura porcelany Świt Ćmielów)
Filia: ul. Morsztynowska 1, Kraków (nowa lokalizacja)
telefon: +48 792 04 77 66