pl en

Lubomir Tomaszewski (1923 -2018)

Polsko-amerykański rzeźbiarz, malarz, designer. Urodzony w 1923 roku
w Warszawie, zmarł w 2018 roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki, absolwent warszawskiej ASP. W 1966 roku wyjechał na stałe do USA. Swoje pierwsze kroki w Nowym Jorku stawiał w poszukiwaniu wolności artystycznej. Niezwykłe miasto stało się dla niego drugim domem oraz okazało się drogą do sławy. W Stanach Zjednoczonych przez ponad 50 lat mieszkał i tworzył rzeźby oraz unikatowe obrazy ogniowe ( Fire Paintings )
W Polsce znany głównie z projektów ćmielowskich porcelanowych figurek oraz będącego ikoną designu serwisu Dorota, który ma swoje zaszczytne miejsce w Victoria i Albert Muzeum w Londynie.  Twórca założeń artystycznych sformalizowanych pod nazwą „In tune with Natire” po kilku latach przekształconego w emocjonalizm. 

Swoje obrazy tworzył w autorskiej technice „ognia i dymu” (tzw. Fire Paintings, Obrazy Ogniowe). Rzeźby, które powstawały tylko w jednym egzemplarzu, kreował łącząc naturale elementy nieobrobionego drewna i/lub skały ze szkłem czy metalem. Jego dzieła znajdują się w kolekcji prywatnych kolekcjonerów sztuki głównie w Stanach Zjednoczonych, w śród nich są takie kolekcje jak choćby …

Lubomir Tomaszewski (1923 - 2018), portret z lat 50.

KONTAKT

Galeria Van Rij

email: kr@galeria-rij.com

telefon: +48 604 442 703

adres główny: ul. Sandomierska 243, Ćmielów, (stara manufaktura porcelany Świt Ćmielów)

Filia: ul. Morsztynowska 1, Kraków (nowa lokalizacja)

telefon: +48 792 04 77 66 

Na skróty

copyright van rij. Wszelkie prawa zastrzeżone.