pl en

Kopczyński / Orłowski - Discussions

Wernisaż wystawy twórczości Wojciecha Kopczyńskiego i Pawła Orłowskiego – Discussions – już za nami. Niezmiernie cieszymy się z tak ciepłego przyjęcia wystawy oraz tak licznego Państwa przybycia.

Wystawa „Discussions” potrwa do 3 września. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania nas w Galerii van Rij w Ćmielowie!

Dzieła Wojciecha Kopczyńskiego i Pawła Orłowskiego zobaczyć można także na naszej stronie internetowej. Wszystkich zainteresowanych twórczością Artystów zapraszamy do kontaktu (krij@me.com, tel: 792 047 766).

Wystawa „Discussions” to człowiek widziany okiem dwóch artystów – Pawła Orłowskiego i Wojciecha Kopczyńskiego. Dialog między artystami, ukazuje dwa spojrzenia na temat sensu życia, przemijania i egzystencji, roli jednostki i  artysty w sztuce. 

Pretekstem do wspólnej ekspozycji był dialog który Artyści toczyli ze sobą przez kilkanaście lat.  Wspólne spotkania były rozważaniami z jednej strony ich artystycznej drogi, z drugiej zaś osobistych doświadczeń. Były to rozmowy pełne melancholii, rozterek i dramatów twórczych, często dotyczące także wątków osobistych w zderzeniu z ich artystycznymi wyborami.

Na wystawie pokazane będzie kilkadziesiąt prac artystów z poprzednich dekad ich twórczości. Zaprezentowane zostaną prace Wojciecha Kopczyńskiego z cyklu Budowle z 2003 roku, które wystawiane były w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.  Z twórczości Pawła Orłowskiego eksponowane będą dzieła z cykli Betony, Skorupy, a także wczesne prace malarskie, w których centralnym zainteresowaniem był centrum jest człowiek.

Prace Wojtka Kopczyńskiego mówią o samotności człowieka i jego zagubieniu w świecie. To pesymistyczny, niemal apokaliptyczny obraz rzeczywistości, dominujący całą twórczość artysty, w którym człowiek skazany jest na tragiczny los. O ile w pracach Wojtka Kopczyńskiego przyszłość jawi się w ciemnych barwach, o tyle twórczość Pawła Orłowskiego to optymistyczne spojrzenie na nadchodzące czasy. Prezentowane na wystawie prace są szczególnie ciekawe w zestawieniu z najnowszymi pracami Orłowskiego, szczególnie z cyklu Boty, w której Artysta przekonuje nas, że życie z nowymi technologiami i robotycznym rozwojem przyszłości jest nieunikniony ale dający nadzieję na lepsze jutro. 

 

Kopczyński / Orłowski – Discussions 

29.04.2023-03.09.2023

kuratorka: Katarzyna Rij 

 

 

Wojciech Kopczyński – Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wykładowca na macierzystej uczelni. Uprawia malarstwo i rysunek. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą, a jego prace pokazywane były na kilkunastu indywidualnych ekspozycjach m. in we Włoszech, Niemczech, Francji czy USA. Jego dzieła znajdują się w kolekcjach w Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Barcelonie, Muzeum Espace de Goya w Bordeaux, Muzeum Sztuki Polskiej w Chicago, a także w zbiorach prywatnych w USA, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. 

 

Paweł Orłowski – artysta-rzeźbiarz, absolwent ASP w Krakowie. Wykładowca na macierzystej uczelni. Studiował także na Universität der Künste w Berlinie, pod kierunkiem prof. Karlheinza Biederbicka. Jest laureatem nagród i wyróżnień polskich oraz międzynarodowych konkursów sztuki. Brał udział w ponad 50 projektach artystycznych, wystawach i sympozjach, wielokrotnie  w Polsce, w Europie i na Świecie (m.in. Stanach Zjednoczonych i Kanadzie). Swoje projekty tworzy swoje projekty w skali kameralnej jak i w formie wielkogabarytowych rzeźb, które od lat na stałe wpisane są w krajobraz polskich miast.

KONTAKT

Galeria Van Rij

email: kr@galeria-rij.com

telefon: +48 604 442 703

adres główny: ul. Sandomierska 243, Ćmielów, (stara manufaktura porcelany Świt Ćmielów)

Filia: ul. Morsztynowska 1, Kraków (nowa lokalizacja)

telefon: +48 792 04 77 66 

Na skróty

copyright van rij. Wszelkie prawa zastrzeżone.