pl en

Julia Medyńska

Julia Medyńska, urodzona w 1981 roku w Gdańsku, malarka i aktorka. W 1985 roku, wraz zrodziną, wyjechała do Berlina Zachodniego. Po ukończeniu szkoły średniej wyjechała do Nowego Jorku, gdzie w Lee Strasberg Theatre oraz The Neighborhood Playhouse, studiowała aktorstwo.  Ukończyła studia sztuk wizualnych w Columbia University.
 
Jej twórczość była wielokrotnie wyróżniana. Dwukrotnie była stypendystką fundacji Elizabeth Greenshields. W ostatnich latach jej dzieła prezentowane były na wystawach m. in w Londynie (School Gallery), Kopenhadze (Pilipczuk Gallery), Norymberdze (Krakauer Haus &Modulgalerie), Teneryfie (Galeria ATC) i Zurychu ( Jedlitschka Gallery). 
 
Julia Medyńska o swojej twórczości:

„Moje malarstwo bada psychologię jednostki. Niedawno moja twórczość malarska rozszerzyła się od indywidualnych portretów do narracji na dużą skalę. Kreuję przestrzenie, w których postacie angażują się w akty przemocy, podczas gdy apatyczni obserwatorzy są jedynie świadkami makabrycznej sceny.[…]

W moich obrazach jestem jak reżyser filmowy, który łączy różne, niepowiązane ze sobą obrazy by stworzyć niezwykłą, dramatyczną scenę. Moich aktorów szukam w starych, czarno-białych fotografiach i filmowych kadrach, wymyślając historię zainspirowaną ich mową ciała. Czerpię z filmu i XIX-wiecznego malarstwa pejzażowego. Przyciągają mnie ciemne kolory, kontrasty światła i cienia. Moje prace to połączenie piękna i mrocznej afmosfery, to świat w którym postaci wzajemnie wyrządzają sobie krzywdę. Rysy twarzy i mimika są celowo minimalizowane by nie opisywać tożsamości, tak by aktorzy stali się archetypami, a ich działania alegorią psychopatologicznego świata. Każdy z obrazów to sekret, w którym decyduję, by uchylić kurtynę.”

 

KONTAKT

Galeria Van Rij

email: kr@galeria-rij.com

telefon: +48 604 442 703

adres główny: ul. Sandomierska 243, Ćmielów, (stara manufaktura porcelany Świt Ćmielów)

Filia: ul. Morsztynowska 1, Kraków (nowa lokalizacja)

telefon: +48 792 04 77 66 

Na skróty

copyright van rij. Wszelkie prawa zastrzeżone.