pl en

Open Eyes Art Festival - Bot Riders

 

Serdecznie polecamy wystawę rzeźb Pawła Orłowskiego – BOT RIDERS, zorganizowaną w ramach Open Eyes Art Festiwal. Dzieła artysty oglądać można na Placu Szczepańskim, w samym centrum Krakowa.

                                                                                        

W erze post-człowieka, w kontekście futurystycznych wizji lemowskich, Paweł Orłowski próbuje oswoić odbiorców z tym, co nadejdzie. Robi to, konstruując kilkumetrowe rzeźby Botów, które mają ambicje „zamieszkać” na naszych osiedlach, w parkach, na lotniskach, a dziś natomiast, na krakowskim placu Szczepańskim i dziedzińcu Pałacu Krzysztofory. Artysta staje się w ten sposób demiurgiem, a jego awatary odbywają podróż z wirtualnej do realnej rzeczywistości, materializując się w postaci zgeometryzowanych, kanciastych biomorficznych rzeźb, botów czy jeźdźców konnych.

Oswajanie przyszłości to ważna rola społeczna, niemal terapeutyczna, sztuki Orłowskiego. W dniu otwarcia wystawy artysty, Akademia Sztuk Pięknych zaplanowała na dziedzińcu Pałacu Krzysztofory, w przestrzeni, w której umieszczony jest posąg jeźdźca, multimedialne wydarzenie – mapping, który będzie artystyczną impresją – łącznikiem przeszłości z przyszłością, inspirowaną jedną z krakowskich legend – „O jeźdźcach zaklętych w gołębie”. Futurystyczny jeździec nie oparł się zatem podroży w czasie – w odwrotnym kierunku niż ten, który pierwotnie obrał. Odrębna jest natomiast ,,Złota Tancerka” – rzeźba Orłowskiego, którą interpretować można jako wizualizację ,,geniuszu” lub ,,genius loci”, a oglądać w budynku Okręgowego Oddziału Narodowego Banku Polskiego przy ul. Basztowej 20.

                                                                                       

Zapraszamy na wystawę BOT RIDERS oraz zachęcamy do zapoznania się z innymi rzeźbami Pawła Orłowskiego na naszej stronie 

 

 

 

 

KONTAKT

Galeria Van Rij

email: kr@galeria-rij.com

telefon: +48 604 442 703

adres główny: ul. Sandomierska 243, Ćmielów, (stara manufaktura porcelany Świt Ćmielów)

Filia: ul. Morsztynowska 1, Kraków (nowa lokalizacja)

telefon: +48 792 04 77 66 

Na skróty

copyright van rij. Wszelkie prawa zastrzeżone.