pl en

W Stanach Zjednoczonych zmarł Lubomir Tomaszewski, ojciec polskiego designu.

Nie żyje największy współczesny polski rzeźbiarz.

Na świecie nazywany był „rzeźbiarzem i malarzem ruchu”. W Polsce, z której wyjechał do USA w 1966 roku, zasłynął jako twórca nowoczesnego designu. To on, pracując w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, zaprojektował porcelanowe figurki, które od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku zdobiły większość polskich mieszkań: „Kobieta w spodniach”, „Arabka”, „Dama z lustrem”, „Arabka”, „Wielbłąd”, „Kiwi” – to te najbardziej popularne i znane.

Urodził się 9 czerwca 1923 roku w Warszawie. Jego rodzicami byli Lubomir Tomaszewski, technik wynalazca i konstruktor samolotowy oraz Lucyna z domu Bartłomiejczyk. Jego wuj Edmund Bartłomiejczyk był znanym grafikiem, profesorem i prorektorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którą Lubomir Tomaszewski ukończył w 1955 roku – wydział rzeźby.

Wraz z dwoma kolegami Lubomir Tomaszewski wygrał konkurs na plan zagospodarowania terenów wokół powstającego Pałacu Kultury i nauki, ale projekt nigdy nie został zrealizowany. Nawiązują do niego jedynie fontanny z delfinami. W 1962 roku, już jako pracownik Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, zaprojektował porcelanowy serwisy do kawy „Ina” i „Dorota”. Jego pozbawiony rączki imbryk oraz filiżanki bez uszek zdobyły złoty medal na I Międzynarodowej Wystawie Form Przemysłowych w Paryżu i do dzisiaj są prezentowane w głównej sali londyńskiego Muzeum Wiktorii i Alberta.

W 1966 roku wyjechał do USA, gdzie został jednym z najbardziej znanych profesorów University of Bridgeport, renomowanej uczelni Wschodniego Wybrzeża. Dopiero za granicą, mieszkając w okolicach Nowego Jorku, zrealizował swoje marzenie o tworzeniu dużych rzeźb, tworząc pełne dynamiki i ruchu postaci tancerzy, muzyków, zwierząt, baśniowych stworzeń. Jego rzeźby trafiały do kolekcji Rockefellerów, Onasisa, Białego Domu. Tworzył w drewnie, kamieniu i metalu. Wiele prac odwołuje się do mitologii greckiej oraz wspomnień z czasów II wojny światowej, głównie Powstania Warszawskiego, w którym brał udział wraz z siostrą i bratem, jako dowódca broni przeciwpancernej batalionu „Oaza” pułku „Baszta”. Jego brat, Jerzy – utalentowany skrzypek, któremu jeszcze przed wojną wróżono karierę na miarę Rubinsteina – zginął w ostatnim dniu powstania umierając na rękach Lubomira.

Powstanie Warszawskie, taniec, muzyka i mity greckie to także wiodące tematy obrazów, które Tomaszewski malował na kartonie przy pomocy ognia i dymu, posługując się palnikiem acetylenowo-tlenowym. To technika dzięki której stał się rozpoznawalny w świecie. A dym i ogień stały się jego ” podpisem artystycznym”.

W USA Lubomir Tomaszewski stworzył nowy ruch artystyczny „Emocjonalistów”, skupiający twórców z całego świata. Jego prace zjeździły świat, były eksponowane na ponad 150 wystawach – ostatnio w Brukseli w budynku Parlamentu Europejskiego oraz w Galerii Sztuki w Parku Rockefellerów w Nowym Jorku  oraz w Galerii van Rij. Obecnie jedna z największych kolekcji prac Lubomira Tomaszewskiego znajduje się w galerii Polsce .

Lubomir Tomaszewski tworzył wspólnie z naturą, wydobywając z kamieni, drewna, metalu i szkła zaklętą w dynamikę. Jak nikt inny malował taniec kilkoma wirującymi kreskami. Zatrzymał się w wieku 95 lat.

 

 

KONTAKT

Galeria Van Rij

email: kr@galeria-rij.com

telefon: +48 604 442 703

adres główny: ul. Sandomierska 243, Ćmielów, (stara manufaktura porcelany Świt Ćmielów)

Filia: ul. Starowiślna 64, Kraków (nowa lokalizacja)

telefon: +48 792 04 77 66 

copyright 2019 van rij. Wszelkie prawa zastrzeżone.