pl en

Wizyta w Muzeum Susch

Wizyta w Muzeum Susch

Obowiązkowy punkt – must visit na kulturalnej mapie Europy. Miejsce fascynujące, pełne pasji i miłości do sztuki. Stworzone przez kolekcjonerkę i wizjonerkę Grażynę Kulczyk.  W szwajcarskim Susch, pół godziny od Sankt Moritz i tyleż samo od Davos można przepaść w świecie sztuki. Znajduje się tam Muzeum Susch, które zwiedza się z zapartym tchem, szczególnie gdy oprowadza po nim sama założycielka, Pani Grażyna Kulczyk. Widoczny w jej oku błysk i pasja tworzenia pozwalają zrozumieć jak powstało to wyjątkowe miejsce. Kolekcjonerka i bizneswoman przystosowała do pokazywania swoich bogatych zbiorów budynki średniowiecznego opactwa i browaru, znajdujące się w urokliwym otoczeniu szwajcarskiej doliny Engadyna, uzyskując półtora tysiąca metrów kwadratowych powierzchni.

W muzeum do 30 czerwca 2019 trwała inauguracyjna wystawa ‘A Woman Looking at Men Looking at Women’, na której można było podziwiać prace między innymi Magdaleny Abakanowicz, Wojciecha Fangora, Natalii LL czy Aliny Szapocznikow. Zwiedzanie muzeum ułatwia świetnie przygotowana aplikacja dostępna na telefon, dzięki której na wyciągniecie ręki można czerpać wiedzę o eksponowanych dziełach, opracowaną dla nas przez historyków sztuki. Miłośników przyrody zachwyci jedna z sal, w której po kamiennej ścianie spływa naturalne górskie źródełko.

W Muzeum Susch prezentowane są również instalacje site-specific, a do 28 czerwca 2020 otwarta jest nowa wystawa czasowa – „Up to and Including Limits: After Carolee Schneemann”.

Polecam wszystkim gorąco wyjazd do Szwajcarii i odwiedzenie Muzeum Susch. Doskonała kolekcja Grażyny Kulczyk prezentowana w nowoczesnej, świetnie zaprojektowanej przestrzeni, znajdującej się w otoczeniu alpejskiej przyrody, na długo pozostaje w pamięci.

KONTAKT

Galeria Van Rij

email: kr@galeria-rij.com

telefon: +48 604 442 703

adres główny: ul. Sandomierska 243, Ćmielów, (stara manufaktura porcelany Świt Ćmielów)

Filia: ul. Starowiślna 64, Kraków (nowa lokalizacja)

telefon: +48 792 04 77 66 

copyright 2019 van rij. Wszelkie prawa zastrzeżone.