pl en

„Tomaszewski (…) jest utalentowanym weteranem rzeźby, który otwarcie czerpie z naturalnych elementów (…) Chociaż rzeźby Tomaszewskiego są efektowne i dynamiczne, to jego obrazy malowane ogniem, stworzone przez przypalanie, a nawet wypalanie dużych powierzchni papieru, przyćmiewają wszystko, co zostało zaprezentowane na tej silnie oddziałującej indywidualnej wystawie jego prac”.

Art Speak Magazine

 

„To wrażliwy człowiek obdarzony niezwykłą wyobraźnią, którego zmienny temperament i skłonność do rywalizacji sprawiają, że gładko przechodzi od głębokiego smutku do sielankowej radości, nastrojów, które znajdują niezwykłe i przepiękne odzwierciedlenie w jego zróżnicowanych dziełach”.

„Connecticut Magazine”

 

„(…) aby ułatwić spontaniczne rozumienie swych dzieł, odkrywa przed odbiorcą cały proces twórczy. Fragmenty natury – świeżo wykopane kamienie, zbutwiałe drewno, które pobudzają jego wyobraźnię – wykorzystuje w sposób dramatyczny”.

Perspectives Magazine

 

„Spośród jego dzieł najsilniej oddziałują te przedstawienia zwierząt i ptaków, w których widać napięcie, ruch lub brutalną siłę, coś, co zmaga się z grawitacją, aby utrzymać swą moc”.

The New York Times

 

„Tomaszewski został obdarzony taką wyobraźnią i wrażliwością, które pozwalają mu ‘spojrzeć’ w głąb kamieni czy drewna, które znajduje (…). Niewielu rzeźbiarzy od czasów Auguste’a Rodina umiało uwolnić ducha uwięzionego w kamieniu lub w innej nieożywionej materii. Lubomir Tomaszewski jest w tym zdecydowanie najlepszy”.

King Street Chronicle Magazine

 

„Mówiąc wprost, do tej pory nie spotkałem żadnego artysty, w którego rzeźbach skamieniałe drewno zostałoby wykorzystane z takim skutkiem i który tworzyłby biomorficzne formy balansujące między abstrakcją a realizmem z taką wyobraźnią i talentem”.

Henry Riseman, dyrektor New England Center for Contemporary Art

 

 

Lubomir Tomaszewski (1923), portret z lat 50.

CONTACT

Gallery Van Rij

email: kasia@galeria-rij.pl

telefon: +48 604 442 703

adres: ul. Sandomierska 243, Ćmielów, Polska

copyright 2017 van rij. Wszelkie prawa zastrzeżone.